دوشنبه, 31 تیر 1398

به نیم‌سال دوم،آغازی مهم‌تر بیشتر توجه کنید:

معمولاً از نیم‌سال دوم تحصیلی با عنوان شروعی مهم‌تر یاد می‌شود و مشاوران و معلمان مدارس بر تلاش و سخت‌کوشی بیش‌تر دانش‌آموزان در نیم‌سال دوم تأکید می‌کنند .

 

با تمام شدن امتحانات نیم‌سال اول دانش‌آموزان معمولاً به 2 دسته تقسیم می‌شوند. دسته‌ی اول دانش‌آموزانی هستند که با برنامه پیش رفته‌اند و به اهداف تعیین‌شده دست یافته‌اند و دسته‌ی دوم دانش‌آموزانی هستند که متأسفانه بنا به دلایلی نتوانسته‌اند نیم‌سال اول را با موفقیت پشت سر بگذارند. فرقی نمی کند که شما جز کدام دسته هستید .  در نیم‌سال دوم معیاری وجود دارد که دانش‌آموزان دسته‌ی دوم نیز می‌توانند از این معیارها بهره‌مند شوند.

همه‌ی دانش‌آموزان امتحانات نیم‌سال اول را با کوله‌باری از تجربه پشت سر گذاشته‌اند. آشنایی کلی با کتاب درسی، نحوه‌ی مطالعه‌ی درس‌های مختلف، آشنایی با معلمان مدارس و سیستم آموزشی مدرسه و... تا این زمان حاصل شده است و این آشنایی کمک بزرگی به موفقیت یا موفقیت بیش‌تر شما خواهد کرد .

مطالعه بیشتر...

روش درس خواندن در زمان امتحانات در بین دانش آموزان متفاوت می باشد.

ولی اکثر آنها در پی روشی هستند که بتوانند درست مطالعه کنند و در امتحانات موفق شوند.

روش صحیح مطالعه چهار مزیت اساسی زیر را برای دانش آموزان دارد :

- کاهش زمان مطالعه

- افزایش میزان یادگیری  

- تثبیت مطالب آموخته شده

- یادآوری آسان مطالب آموخته شده

رعایت نکات زیر راهنمای بسیار خوبی برای درس خواندن در زمان امتحانات می باشد :

1-  پرهیز از مطالعه بی وقفه و پشت هم

خودتان را از مطالعه بیزار نکنید. اینکه شما برای امتحانات زمان بسیار کمی دارید دلیل خوبی برای حذف زمان استراحت و تفریح از برنامه تان نمی باشد.

درس خواندن بدون استراحت موجب خستگی ذهن و کاهش تمرکز می شود.

چند ساعت درس خواندن مداوم نه تنها مفید نبوده بلکه به حافظه کوتاه مدت فرد نیز آسیب می رساند.

توصیه می شود در زمان استراحت از فعالیت های که نیاز به تمرکز ذهن دارند پرهیز کنید چرا که باعث کاهش تمرکز در زمان مطالعه می شود.

 

مطالعه بیشتر...

آغاز سال تحصیلی، شروع دوباره شور و هیاهوی شیرین دانش آموزان در مدارس است . آغاز تلاش و کوشش دوباره مدارس به عنوان کانون های یاددهی - یادگیری و طنین دلنشین زنگ مدرسه نوید بخش بهار دانش و عطر دل انگیز صدها گل در بوستان علم و امید است .

با آغاز سال تحصیلی ، میلیون ها دانش آموز به شوق آموختن، روانه مدرسه می شوند. همه ساله با شروع ماه مهر کوچه ها و خیابان ها رنگ و بوی دیگری پیدا می کنند و شور و شوق دانش آموزان جلوه زیبایی به جامعه می بخشد. با فرا رسیدن ماه مهر، زیباترین رابطه‌های انسانی بین معلم و شاگرد برقرار می‌شود. انسان بهترین و ماندگارترین خاطرات خود را در دوره‌های تحصیلی ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان با بودن در کنار معلم تجربه می‌کند.

روزهای آغازین مدرسه از جهات مختلف دارای اهمیت است. ایجاد نگرش های مثبت و پویا در دانش آموزان، تقویت انگیزه ی تلاش و تحصیل، کاهش دغدغه، اضطراب و تردید و زدودن هرگونه آثار بدبینی نسبت به درس و مدرسه و کلاس و معلم، و سرانجام آشنایی با شخصیت و دیدگاه های دانش آموزان می تواند در روزهای اول مدرسه صورت پذیرد.

آغاز مهر و این شور و شعف فرصت مغتنمی است تا متولیان امر آموزش و پرورش و به ویژه معلمان، مربیان و دست اندرکاران آموزش و پرورش به نقش خود در تربیت نسل آینده این مرز و بوم بیشتر بیندیشند و با هم اندیشی و همفکری بیشتر، نقش موثر و سازنده تری را در این زمینه ایفا نمایند .

معلم به عنوان تجلی گر همه ارزش ها و کرامت ها است و مقام او در ردیف انبیاء در نظر گرفته می شود. و همان لحظه ای که آموزش می دهد مستقیم و غیر مستقیم و یا عمدی و غیر عمدی اثر تربیتی بر روی دانش آموزان می گذارد، چرا که با زبان آموزش می دهد و با وجود خویش تربیت می کند .

 

 رياضيات شامل علائم، فرمول‌ها، روش‌هاي ويژه و کتاب‌هاي درسي است که سخت به نظر مي‌آيند و همچنین این درس دارای کلمات و اصطلاحات منحصربه‌فردی است ک آنها هم سخت هستند.در نتيجه مهم است که از مهارت‌هاي مطالعه‌اي استفاده کنيد که اختصاصاً مناسب رياضيات باشد.

شما نمي‌توانيد رياضيات را فقط با خواندن و گوش دادن ياد بگيريد. قسمت زيادي از يادگيري رياضيات به تمرين کردن فعالانه بستگي دارد. اين بدان معني است که شما حتماً بايد همه‌ي تکاليف و وظايف محوله‌ي درسي خود در رياضيات را انجام دهيدو ياد گرفتن چگونگي استفاده از فرمول‌ها و روش‌ها، حياتي است.

چند نکته مهم  برای بهتر یادگیری ریاضی:

- ریاضی درسی است که اگر بر مبحثی از آن مسلط شوید احتمال فرآموشی کمتری دارید، پس سعی کنید برای این درس برنامه‌ریزی کنید.

- حضور فعالانه در کلاس درس برای یادگیری ریاضی لازم است اما کافی نیست .اگر به‌دنبال موفقیت در درس ریاضی هستید باید این دو نکته را مانند دو راز بدانید : راز موفقیت در درس ریاضی فقط دو نکته است، تمرین و تکرار. برای یادگیری ریاضی باید تمرین‌ها را حل کرد و راه‌حل‌ها را تکرار کرد .

- پیش از شروع تمرینات درس جدید،  فرمول‌ها و روش‌های حل مسائل درس قبل را مرور کنید، اگر مباحث ریاضی پس از یادگرفتن و تمرین کردن تکرار نشوند، فرآموش خواهند شد .

- پس از حل کردن مسائل یک مبحث، به خود یادآوری کنید که چه فرمولی برای حل چه نوع مسئله‌ای استفاده شده است و بعد از حل انواع مباحث یک درس با خود یادآوری کنید که چند نوع مسئله در این درس وجود داشت و هر کدام با چه روشی حل می‌شد.

معاون آموزشی دوره اول خانم منصوری

 

 

 

 

 آغاز سال تحصیلی، شروع دوباره شور و هیاهوی شیرین دانش آموزان در مدارس است . آغاز تلاش و کوشش دوباره مدارس به عنوان کانون های  یاددهی - یادگیری و طنین دلنشین زنگ مدرسه نوید بخش بهار دانش و عطر دل انگیز صدها گل در بوستان علم و امید است .

با آغاز سال تحصیلی در اول مهر، میلیون ها دانش آموز به شوق آموختن، روانه مدرسه می شوند. همه ساله با شروع ماه مهر کوچه ها و خیابان ها رنگ و بوی دیگری پیدا می کنند و شور و شوق دانش آموزان جلوه زیبایی به جامعه می بخشد. با فرا رسیدن ماه مهر، زیباترین رابطه‌های انسانی بین معلم و شاگرد برقرار می‌شود. انسان بهترین و ماندگارترین خاطرات خود را در دوره‌های تحصیلی ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان با بودن در کنار معلم تجربه می‌کند.

در واقع آغاز سال تحصیلی زمان بسیار هیجان انگیزی برای دانش آموزان و والدین آنهاست. ولی متاسفانه بعضی از دانش آموان برای آن اضطراب دارند و این اوقات شیرین برای آنها تلخ میشود .

مطالعه بیشتر...

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای موسسه تسنیم رحمت محفوظ می باشد.

طراحی و اجراء توسط: هنر نهم